
HABEMUS PAPAM LEON XIV!
Leon XIV (łac. Leo PP. XIV, wł. Leone XIV; właśc. Robert Francis Prevost OSA; ur. 14 września 1955 w Chicago) – amerykański duchowny rzymskokatolicki, augustianin, doktor prawa kanonicznego, przełożony generalny Zakonu św. Augustyna w latach 2001–2013, administrator apostolski sede vacante diecezji Chiclayo w latach 2014–2015, biskup diecezjalny Chiclayo w latach 2015–2023, administrator apostolski diecezji Callao w latach 2020–2021, arcybiskup ad personam w latach 2023–2025, prefekt Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej w latach 2023–2025, kardynał w latach 2023–2025 (najpierw w stopniu diakona, w 2025 promowany do stopnia biskupa), 267. papież i 9. suweren Państwa Watykańskiego i prefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji[w innych językach] od 8 maja 2025.
Posiadając podwójne obywatelstwo, amerykańskie i peruwiańskie, jest drugim papieżem pochodzącym z kontynentu amerykańskiego (po swoim poprzedniku Franciszku), pierwszym w historii ze Stanów Zjednoczonych Ameryki, a także pierwszym należącym do Zakonu Świętego Augustyna. Jest drugim po Hadrianie IV papieżem posługującym się angielskim jako ojczystym językiem. Jego papieskie imię zostało zainspirowane przez papieża Leona XIII, który rozwinął katolicką naukę społeczną.

Życiorys
Młodość i wykształcenie
Robert Prevost urodził się 14 września 1955 w Chicago jako syn Louisa Mariusa Prevosta i Mildred z domu Martinez. Ojciec papieża był synem imigrantów z Europy. Dziadek ze strony ojca pochodził z Włoch, a babcia z Francji. Matka papieża pochodziła z Nowego Orleanu. Dziadek ze strony matki urodził się w Santo Domingo na wyspie Haiti, a babka w Nowym Orleanie. Ojciec w czasie II wojny światowej służył w marynarce wojennej, posiadał tytuł magistra sztuk pięknych, pracował jako administrator szkolny. Matka ukończyła uniwersytet z tytułem licencjata bibliotekoznawstwa i pracowała jako bibliotekarka. Ma dwóch starszych braci – Louisa Martina i Johna Josepha. Dorastał w Dolton, na przedmieściach Chicago, na terenie katolickiej parafii Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, gdzie uczęszczał do ośmioklasowej szkoły parafialnej (St. Mary of the Assumption School), którą ukończył w 1969. Śpiewał w chórze kościelnym i służył jako ministrant.
W 1973 ukończył niższe seminarium duchowne St. Augustine Seminary High School w miejscowości Holland w stanie Michigan[9]. W 1977 uzyskał licencjat z matematyki na Uniwersytecie Villanova[w innych językach] w stanie Pensylwania. 5 lat później, w 1982 roku ukończył studia teologiczne na Catholic Theological Union[w innych językach], uzyskując stopień naukowy Master of Divinity. W trakcie studiów nauczał fizyki i matematyki w St. Rita of Cascia High School. W 1984 zdobył licencjat, a trzy lata później stopień naukowy doktora prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu. Jego praca doktorska nosiła tytuł „Rola lokalnego przeora w Zakonie Świętego Augustyna”. W 2014 roku Uniwersytet Villanova przyznał mu tytuł doktora nauk humanistycznych honoris causa.
Prezbiter (1982–2014)
1 września 1977 wstąpił do nowicjatu zakonu św. Augustyna w Saint Louis w stanie Missouri, w prowincji Matki Bożej Dobrej Rady w Chicago. 2 września 1978, po zakończeniu nowicjatu, złożył pierwsze śluby zakonne, a 29 sierpnia 1981 złożył profesję wieczystą. W 1982 uzyskał tytuł magistra teologii w chicagowskim Catholic Theological Union[w innych językach]. Święcenia prezbiteratu otrzymał 19 czerwca 1982 w Rzymie. Udzielił mu ich arcybiskup Jean Jadot, pro-przewodniczący Sekretariatu ds. Niechrześcijan. W 1984 uzyskał licencjat, zaś w 1987 stopień doktora prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie.
W latach 1985–1986 i 1988–1998 pracował w Peru, m.in. jako prefekt w zakonnym seminarium w Trujillo. W latach 1999–2001 był prowincjałem amerykańskiej prowincji zakonnej z siedzibą w Chicago. W latach 2001–2013, przez dwie kolejne sześcioletnie kadencje, był przeorem generalnym zakonu św. Augustyna, a w kolejnych dwóch latach wikariuszem prowincjalnym oraz dyrektorem formacyjnym w konwencie w Chicago. W 2014 Uniwersytet Villanova uhonorował go tytułem doktora honoris causa nauk humanistycznych.
Biskup (2014–2023)
3 listopada 2014 papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim peruwiańskiej diecezji Chiclayo oraz biskupem tytularnym Sufar. Święcenia biskupie otrzymał 12 grudnia 2014, w święto Matki Bożej z Guadalupe, w katedrze św. Marii w Chiclayo. Głównym konsekratorem był arcybiskup James Green, nuncjusz apostolski w Peru, zaś współkonsekratorami Jesús Moliné Labarta, biskup senior Chiclayo, i Salvador Piñeiro García-Calderón, arcybiskup metropolita Ayacucho. Jako zawołanie biskupie przyjął słowa In Illo uno unum (pol. W Nim stanowimy jedno) z „Objaśnień Psalmów” św. Augustyna. 26 września 2015 papież mianował go biskupem diecezjalnym tejże diecezji.
15 kwietnia 2020 papież Franciszek mianował go administratorem apostolskim diecezji Callao. Funkcję tę pełnił do 26 maja 2021, kiedy zarząd nad diecezją objął biskup Luis Alberto Barrera Pacheco MCCI.
Kardynał i prefekt Dykasterii ds. Biskupów (2023–2025)

30 stycznia 2023 papież Franciszek mianował go prefektem Dykasterii ds. Biskupów i przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, wynosząc go jednocześnie do godności arcybiskupa ad personam. Urząd objął 12 kwietnia 2023.
9 lipca 2023 podczas modlitwy Anioł Pański papież Franciszek zapowiedział włączenie go do Kolegium Kardynałów, a 30 września 2023 w trakcie konsystorza na placu Świętego Piotra[26] kreował go kardynałem diakonem, a jako kościół tytularny nadał mu kościół św. Moniki. 28 stycznia 2024 uroczyście objął swój kościół tytularny w Rzymie. 6 lutego 2025 został podniesiony przez papieża do rangi kardynała biskupa, diecezji suburbikarnej Albano.
4 października 2023 papież Franciszek mianował go członkiem Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego, a także członkiem w następujących Dykasteriach: ds. Ewangelizacji – Sekcji ds. Pierwszej Ewangelizacji i Nowych Kościołów Partykularnych; Nauki Wiary; ds. Kościołów Wschodnich; ds. Duchowieństwa; ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego; ds. Kultury i Edukacji; ds. Tekstów Prawnych.
Pontyfikat

8 maja 2025 podczas drugiego dnia konklawe, zwołanego po śmierci papieża Franciszka, w czwartym głosowaniu został wybrany biskupem Rzymu – 267. papieżem. Tradycyjny biały dym, obwieszczający światu wybór nowej głowy Kościoła katolickiego, pojawił się o godz. 18:08 czasu rzymskiego. Leon XIV pojawił się w tradycyjnej papieskiej czerwonej stule i mucecie, szatach, z których używania zrezygnował papież Franciszek po swoim wyborze w 2013 roku. Następnie wygłosił swoje pierwsze przemówienie po włosku i hiszpańsku oraz udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi po łacinie. Jako papież został też z urzędu prefektem Dykasterii ds. Ewangelizacji.
Wybór imienia podyktowany został odwołaniem do papieża Leona XIII i rzeczywistości Kościoła podczas pierwszej rewolucji przemysłowej. Kościół w momencie wyboru Leona XIV ma „oferować swoją naukę w odpowiedzi na kolejną rewolucję przemysłową”.
9 maja 2025 papież Leon XIV postanowił o tymczasowym pozostawieniu na stanowiskach dotychczasowych szefów instytucji Kurii Rzymskiej i Państwa Watykańskiego.
Papież Leon XIV utrzymał swoją biskupią dewizę In Illo Uno Unum zaczerpniętą z Objaśnień Psalmów św. Augustyna komentującego Psalm 127. 10 maja podano, że Papież zachowa swój dotychczasowy herb, zmieniony został jedynie kolor dolnej części tarczy z szarego na kremowy.
Poglądy teologiczne, moralne i społeczne
Jako biskup Chiclayo krytykował koncepcję gender i sprzeciwiał się wprowadzeniu nauczania w tym zakresie w Peru, stwierdzając, że propagowanie ideologii „gender jest mylące, ponieważ ma na celu tworzenie płci, które nie istnieją”. Sprzeciwia się przyjmowaniu kobiet do stanu duchownego jako diakonów.
Jako przełożony generalny Zakonu św. Augustyna w 2012 dystansował się wobec kultury popularnej z powodu promocji „przekonań i praktyk sprzecznych z Ewangelią”, a konkretnie „homoseksualnego stylu życia i alternatywnego modelu rodziny złożonej z dwóch partnerów tej samej płci i adoptowanych przez nich dzieci”.
Jako kardynał angażował się w problematykę imigracji i skrytykował podejście administracji Donalda Trumpa w tej kwestii.
Sprzeciwia się aborcji, eutanazji i karze śmierci.
Po swoim wyborze na papieża, w jednym z wywiadów potępił wojnę rosyjsko-ukraińską, którą uznał za „prawdziwą inwazję, o charakterze imperialnym, w której Rosja dąży do podboju terytorium w celu zdobycia władzy”.
Życie prywatne
Jest poliglotą, biegle włada językiem angielskim, hiszpańskim, portugalskim, włoskim i francuskim. Ponadto potrafi czytać w języku niemieckim i po łacinie. Kibicuje amerykańskiej drużynie baseballowej Chicago White Sox oraz peruwiańskiemu zespołowi piłkarskiemu Alianza Lima.