2023.12.03 – I Niedziela Adwentu

1. Dzisiaj rozpoczynamy Adwent – czas radosnego oczekiwania na spotkanie z Panem. Tradycyjnie w czasie adwentu można będzie zaopatrzyć się w opłatki wigilijne oraz świece Caritas.
    – wtorek – 5 dzień miesiąca, Nabożeństwo do św. Faustyny o godz: 17:30; różaniec po wieczornej Eucharystii.
    – środa – adoracja od godz: 17:00, na wieczorną Eucharystię zapraszamy w sposób szczególny dzieci w dniu wspomnienia św. Mikołaja.
    – czwartek – wspomnienie obowiązkowe św. Ambrożego, biskupa i doktora Kościoła. Jest to również pierwszy czwartek miesiąca. Adoracja Uwielbienia po wieczornej Eucharystii
    – piątek – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, Dzień Świętości Życia oraz możliwość Duchowej Adopcji; O godz: 12:00 – Godzina Łaski.
    – sobota – podczas Mszy Świętej roratniej o godz: 6:30 spotkanie kandydatów do bierzmowania, po spotkaniu zapraszamy na wspólne śniadanie.
  3. Za tydzień puszka na Kościół na wschodzie. Na Mszę Świętą o godz: 13:30 zapraszamy dzieci przygotowujące się do I Komunii Św. wraz z rodzicami.
  4. Msze Święte Roratnie odprawiane będą w naszej parafii w środy i soboty o godz: 6:30. Po Eucharystii zapraszamy na wspólne śniadanie do starej kaplicy, przygotowane przez nasze parafianki.
  5. Rekolekcje Adwentowe w naszej wspólnocie parafialnej odbędą się w dniach 18-19 grudnia.
  6. U Pana Marka można zaopatrzyć się w świece Caritas (małe w cenie 15 zł. a duże 25 zł.). Jest też nowy numer „Dróg Miłosierdzia” i czasopismo „Staś”.
  7. W najbliższy piątek po Mszy Św. wieczornej ks. proboszcz zaprasza na spotkanie lektorów (wszystkich czytających i tych, którzy chcieliby czytać czytania podczas Mszy Św.).
  8. Życzymy wszystkim dobrego przeżywania czasu Adwentu.
Ogłoszenia duszpasterskie do wiadomości wiernych:
  1. Treść podziękowania Arcybiskupa Metropolity skierowanego do osób zaangażowanych w prace synodalne na etapie diecezjalnym:
    W Watykanie zakończyła się pierwsza sesja XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Poprzedziły ją intensywne prace synodalne. Posłużyły one wypracowaniu wniosków, które wykorzystano do redakcji syntezy krajowej i syntezy kontynentalnej. Dziękuję wszystkim: duchownym i świeckim, którzy w parafiach na poziomie Archidiecezji Białostockiej zaangażowali się w prace synodalne.
    Nowy rok kościelny niech posłuży pogłębianiu drogi synodalnej. Drogowskazem są dwa dokumenty: List do ludu Bożego oraz Sprawozdanie Podsumowujące – „Kościół synodalny w misji”. Zapraszam do zapoznania się z tymi dokumentami. Są one dostępne na stronie internetowej: synod.org.pl.
    ks. Abp Józef Guzdek
  2. Zapraszamy na spotkanie podsumowujące wydarzenia związane z synodem w naszej Archidiecezji. Jest ono skierowane do wszystkich, którzy w bezpośredni sposób zaangażowali się w prace na poziomie parafii. Spotkanie odbędzie się 4 grudnia 2023 r. w Centrum Wystawienniczo Konferencyjnym Archidiecezji Białostockiej o godz. 19.00.
  3. Rekolekcje adwentowe parlamentarzystów, pracowników administracji rządowej i samorządowej oraz prawników odbędą się w dniach 10 – 11 – 12 grudnia br., niedziela – poniedziałek – wtorek. Msza św. codziennie o godz. 19.30 w starym kościele farnym w Białymstoku.
    Rekolekcje prowadzi o. Adam Policha, dominikanin.
  4. Dominikańska Szkoła Wiary w Białymstoku zaprasza na wykład otwarty „Przyszłość Kościoła w Apokalipsie św. Jana”. Prelegentem wykładu będzie dominikanin – ojciec Adam Policha. Zapraszamy wsobotę 9 grudnia najpierw na Mszę Świętą o godz. 10:00w Starej Farze, a potem na wykład o 11:00 do sali duszpasterstwa akademickiego „Przystań” na I piętrze w Arkadach Katedralnych za katedrą białostocką. Więcej informacji na Facebook’owej stronie „Szkoła Wiary Białystok” i/lub na plakacie.
  5. Zapraszamy na Adwentowy Dzień Skupienia księży opiekunów, zelatorów i członków Żywego Różańca z wszystkich parafii Archidiecezji Białostockiej. Odbędzie się on w sobotę 9 grudnia 2023 r. w parafii pw. M.B. Różańcowej. Rozpoczęcie o godz. 10:00 a, następnie Msza św. o godz. 12:00.
  6. Duszpasterstwo Rodzin zaprasza na spotkanie formacyjno-modlitewne dla małżeństw. Odbędzie się ono we wtorek 5 grudnia o godz. 18:00 w kaplicy przy klasztorze Sióstr Misjonarek Św. Rodziny (ul. Stołeczna 5). W programie konferencja na temat: „Rozbity dzbanek- jak poskładać to, co pękło w małżeństwie?” oraz adoracja Najświętszego Sakramentu.
  7. Adwentowe rekolekcje dla Związków Niesakramentalnych odbędą się w dniach 6-7 grudnia 2023 roku w starym kościele Farnym. O godz. 18:00 Msza Święta z kazaniem rekolekcyjnym a po niej spotkanie w sali za Katedrą. Rekolekcje na temat „Emmanuel-czekając na przyjście Pana” wygłosi ks. Karol Kondracikowski.
  8. Archidiecezjalne rozgłośnia „Radio i” zaprasza w czasie adwentu dzieci do słuchania radiowych rorat. Na spotkania zapraszamy najmłodszych słuchaczy o godz. 6:45 i 18:45 od poniedziałku do piątku. W tym roku tematem przewodnim radiowych rorat będzie przygotowanie w sercach stajenki dla Dzieciątka Jezus. Pomoże w tym św. Franciszek, który 800 lat temu jako pierwszy zbudował stajenkę w miejscowości Greccio we Włoszech.