2023.12.17 – III Niedziela Adwentu / Wigilia Narodzenia Pańskiego

1. Dzisiaj (24.12) Wigilia Narodzenia Pańskiego. Pamiętajmy o religijnym charakterze wspólnej wieczerzy wigilijnej.
  2. W następną niedzielę (31.12) święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Jest to ostatni dzień roku kalendarzowego. Nabożeństwo dziękczynne za otrzymane łaski minionego roku po Mszy Św. o godz. 17.00.
  3. Pasterka będzie odprawiana o godz. 22.00 (szczególnie zapraszamy dzieci) oraz o godz. 24.00. Taca przeznaczona na Fundusz Obrony Życia.
  4. W pierwszy i drugi dzień świąt (poniedziałek 25.12 i wtorek 26.12) – Msze Święte o godz. 9.00, 10.30, 12.00 oraz 13.30. Nie będzie Eucharystii wieczornej.
    – poniedziałek –Uroczystość Narodzenia Pańskiego, obchodzi się przez osiem dni (oktawa), która jest w randze święta.
    – wtorek – święto św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika
    – środa – święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty; poświęcenie wina ku czci św. Jana po każdej Eucharystii, a od godz. 17.00 Adoracja Najświętszego Sakramentu.
    – czwartek – święto św. Młodzianków, męczenników. Jest to dzień modlitw w intencji niemowląt i dzieci nienarodzonych. Adoracja Uwielbienia po wieczornej Eucharystii.
  6. U Pana Marka można zaopatrzyć się w świece Caritas (małe w cenie 15 zł., a duże 25 zł.). Jest też nowy numer „Dróg Miłosierdzia” i czasopismo „Staś”. Są także kalendarze ze Słowem Bożym „Słowo na każdy dzień (małe w cenie 15 zł i duże w cenie 25 zł). U ministrantów można jeszcze nabyć sianko na stół wigilijny.
  7. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowaniu wystroju świątecznego naszej świątyni, dla naszego parafianina szczególnie za dostarczenie choinek. Wielkie podziękowania, także tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie śniadań roratnich.
  8. W piątek 29 grudnia nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Arcybiskup udzielił dyspensy wszystkim wiernym Archidiecezji Białostockiej oraz innym wiernym w tym dniu przebywającym na terenie Archidiecezji. Korzystający z tej dyspensy są zobowiązani do zadośćuczynienia w formie modlitwy w intencji o pokój na świecie (dziesiątek różańca) lub dowolnej jałmużny na rzecz potrzebujących lub ubogich.
  9. Arcybiskup Józef Guzdek Metropolita Białostocki zaprasza wszystkich wiernych, rodziny, młodzież i dzieci do uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli w Białymstoku, który odbędzie się dnia 6 stycznia 2024 r., w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Rozpoczęcie o godz. 12.00 na placu przed Archikatedrą. Wcześniej, o godz. 11.00 zostanie odprawiona Msza Święta w Katedrze po przewodnictwem Arcybiskupa Metropolity. Orszak, składający się z trzech grup kontynentalnych: europejskiej, azjatyckiej i afrykańskiej, przejdzie ulicami miasta i zakończy się na placu przed Katedrą.
  10. Porządek kolędy w tym tygodniu:
    – środa 27 grudnia od godz. 16.00 – ul. Peszkowskiego
    – czwartek 28 grudnia od godz. 16.00 – ul. KEN 9 i od godz. 18:45 – ul. Miętowa
    – piątek 29 grudnia od godz. 16.00 – ul. KEN 7 i 5A i od godz. 18.45 – ul. Owocowa od numeru 2 do 5A/2
    – sobota 30 grudnia od godz. 9.00 – Porosły: ul. Usługowa, Rezydencka, Skrajna, Modrzewiowa, Kręta, Łąkowa, Zaułek, Leśna, Spokojna, Cicha, Wrzosowa, a od godz. 15.00 – ul. Owocowa od numeru 7 do końca.
  11. Wszystkim naszym parafianom oraz przybyłym gościom życzymy błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.